هشدار در خصوص لامبداکرونا؛ ماجرای دُز سوم واکسن چیست؟

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۷:۳۴ | تعداد بازدید: 40

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تزریق دز یادآور واکسن علیه کرونا برای افرادی که دارای بیماری‌های پرخطر بوده یا کسانی که احتمال درگیری کرونا را دوباره دارند، ضروری است و این دز، اطمینان از اثر واکسن را تایید می‌کند.

همچنین برخی واکسن‌ها نیاز به تزریق دز یادآور (چهارم) نیز دارند. البته باید تأکید داشت که واکسیناسیون عمومی و تزریق دزهای مختلف واکسن، تضمینی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا نیست، بلکه در واقع واکسیناسیون شدت بیماری را کنترل و مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا را کاهش می‌دهد.

با اعلام سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر سویهٔ لامبدای کرونا چالش بزرگ سلامت جهان است. ویروس لامبدا مسری‌تر از جهش‌های آلفا و دلتا کرونا است و توانایی انتقال و انتشار سریع‌تری را نسبت به سایر جهش‌ها دارا بوده و نسبت به سایر سویه‌های کرونا در گسترش عفونت در بدن مسری‌تر است. علایم ابتلا به این گونه نیز کم‌وبیش مشابه گونه‌های دیگر است و شامل افزایش دمای بدن، سرفه‌های مداوم و از دست دادن حس بویایی و چشایی می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی در حال انجام مطالعات بر روی لامبدا، یکی از جدیدترین گونه‌های ویروس کروناست و خوشبختانه تاکنون گزارشی از موارد ابتلا به گونه کرونا لامبدا در کشور ما گزارش نشده است. گونه لامبدا برای اولین بار در پرو شناسایی شد و تاکنون در بیش از ۲۰ کشور دنیا موارد ابتلا به آن گزارش شده است.

نوع اطلاعیه
کرونا