۱۸اردیبهشت روز جهانی تالاسمی

« سهیم شو »

کد مطلب: ۲۵۰۳ | تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ ۱۱:۱۸ | تعداد بازدید: 26

تالاسمی نوعی کم خونی ارثی و ژنتیکی است که به علت اشکال در ساخت زنجیره های پروتئینی هموگلوبین بوجود می آید. هموگلوبین جزء انتقال دهنده اکسیژن در سلول های قرمز خون می باشد و شامل دو پروتئین مختلف به نام آلفا و بتا است. اگر بدن توانایی تولید کافی از هرنوع پروتئین را نداشته باشد ، سلول های خونی بطور کامل شکل نگرفته و توانایی انتقال اکسیژن کافی را ندارند. در صورتی که هردو والد سالم ناقل (مینور) باشند ، در هر بارداری 25 درصد احتمال دارد فرزند آنها به تالاسمی ماژور مبتلا شود.. تشخیص تالاسمی ماژور به وسیله آزمایش خون انجام می شود و با بزرگتر شدن کودک سایر علائم ظاهر می شود : تغییر چهره و بزرگی سر ، بزرگ شدن قلب ، اختلال در کار غدد و بزرگ شدن طحال ، تشخیص این علائم توسط پزشک و انجام آزمایش ها ممکن است. بیماران تالاسمی (ماژور) نیاز به معاینه ها و مراقبت های خاص از جمله : تزریق مرتب و مداوم خون حداقل ماهی یک بار ، به منظور جبران کم خونی تزریق روزانه ی داروی دفع کننده ی آهن به منظور پیشگیری از تجمع آهن در بدن ، انجام معاینه ها ، آزمایش ها و مراقبت های تخصصی از جمله چشم پزشکی ، غدد ، دندانپزشکی ، قلب ، گوش ، حلق و بینی و ... برای پیشگیری از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور امروزه ، زوج های سالم ناقل ( مینور ) که خطر داشتن فرزند مبتلا به بیماری تالاسمی ( ماژور ) آنها را تهدید می کند ، راههای متعددی در پیش رو دارند :

  1. ازدواج نکردن دو سالم ناقل ( مینور ) با یکدیگر.
  2. چنانچه دو سالم ناقل ( مینور ) با هم ازدواج کنند ، می توانند یکی از راههای زیر را انتخاب کنند : بچه دار نشدن ، انتخاب فرزند خوانده ، استفاده از خدمات پیش از تولد .

خدمات تشخیص پیش از تولد این امکان را برای زوج های سالم ناقل (مینور) فراهم ساخته است تا از سلامت یا ابتلا به بیماری تالاسمی ماژور فرزند خود در دوره ی جنینی مطلع شوند. اساس تشخیص پیش از تولد بر پایه ی انجام دو مرحله ی مقدماتی و تکمیلی است.

برای تشخیص قطعی در انجام آزمایش های تشخیص پیش از تولد ، گاهی لازم است تعداد زیادی از خویشاوندان ( والدین ، برادران ، خواهران ، عمه ، خاله ، عمو و دایی ) بررسی شوند که مستلزم صرف وقت ، حوصله ی کافی و بضاعت مالی است. بهترین زمان برای انجام آزمایش های مرحله مقدماتی قبل از بارداری است ؛ زیرا در این صورت وقت کافی جهت بررسی وجود خواهد داشت و آزمایش های مرحله تکمیلی بعد از بارداری ، در هفته 10 بارداری با نمونه برداری از جنین انجام می شود. در نمونه برداری ، خطر از دست دادن جنین به میزان اندک و خطرات نادری برای مادر وجود دارد. بعد از دریافت نتیجه ، در صورت ابتلای جنین به بیماری تالاسمی (ماژور) ، چنانچه از نظر شرعی و قانونی سن جنین از تاریخ معیین نگذشته باشد ( حداکثر هفته ی 16 بارداری ) ، مجوز ختم حاملگی توسط پزشکی قانونی صادر می شود. بدیهی است برای هر بارداری انجام آزمایش های مرحله تکمیلی ( بررسی وضعیت ژنتیک جنین ) ضروری خواهد بود.

محمد صالحی فر کارشناس برنامه تالاسمی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.