بدو تولد تا شش ماهگی بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی نوزادان است

کد مطلب: ۳۱۸۵ | تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ ۱۳:۴۹ | تعداد بازدید: 54

کارشناس برنامه غربالگری کم شنوایی نوزادان و کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت:از بدو تولد تا شش ماهگی بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی نوزادان است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی ، حسن گرمئی اظهار کرد: بطور متوسط سالانه حدود 4تا 5 هزار نوزاد مبتلابه کم شنوایی مادرزادی در ایران متولد می شوند و با توجه به اینکه تعداد بسیارزیادی  نیز بعد از تولد و یا بدنبال بیماریهایی که شنوایی را تهدید می کنند، دچار کم شنوایی می شوند، غربالگری شنوایی نوزادان اهمیت زیادی دارد.

وی خاطرنشان کرد: از بدو تولد تا شش ماهگی بهترین زمان برای تشخیص ناشنوایی یا کم شنوایی در نوزادان است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: نقص شنوايي نوعي معلوليت پنهان و يكي از شايعترين ناهنجاري هاي بدو تولد می باشد که به دلايلي نظيـر فقـدان نمـود ظـاهري آن در كودك، ناآشنا بودن خانواده ها باعلايم اوليه آن، عدم اطلاع از مراكز پیشگیری ،درما ن وتوانبخشی موجود، با تأخير بسيار زياد شناسايي می شود و اثرات بسيار منفي بـر رشـد گفتـار، زبـان و شـناخت برجـاي ميگذارد.


وی با تاکید بر اینکه  برنامه هاي غربالگري موثرترين راه براي شناسايي زودهنگـام ابـتلا بـه نقص شنوايي در ميان نوزادان است، اظهار کرد: غربالگری شنوایی توسط ادیولوژیست (کارشناس شنوایی سنجی) انجام می شود و آزمایشی بسیار سریع و بدون درد است و برای نوزادان ناراحت کننده و دردناک نیست.                                                                                           

 وی خاطرنشان کرد: غربالگری وسنجش کم شنوائی بدو تولد دربیمارستان های آموزشی درمانی نهم دی وتامین اجتماعی  با همکاری اداره بهزیستی شهرستان انجام می شود و خانواده هاحتما قبل از ترخیص نوزاد از بیمارستان نسبت به انجام غربالگری کم شنوائی اطمینان یابند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.