شعار هفته بین المللی سلامت مردان اعلام شد:

"برای کووید ۱9 اقدام کنید "

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۲۶ ۰۸:۵۹ | تعداد بازدید: 208

کارشناس سلامت میانسالان و سالمندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: در سال جاری با توجه به شیوع کووید 19 در دنیا و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان سبب شده است که این موضوع در صدر مسایل مطرح شده در هفته بین المللی سلامت مردان ( 26 خرداد ماه لغایت یکم تیر ماه)، قرار گیرد.

 فاطمه واله افزود: سن و جنس به عنوان دو فاکتور مهم در ابتلا یا شدت علایم تاثیر گذارند و تاکنون موارد آلودگی و شدت ابتلا و مرگ و میر در مردان بیشتر از زنان بوده و این افراد نیازمند مراقبت و توجه بیشتر هستند.

وی بیان داشت: مهمترین عواملی که در ابتلا و شدت بیشتر عوارض کووید 19 در مردان نقش بازی میکنند و در مطالعات مختلف در نقاط مختلف دنیا مورد تاکید قرار گرفته اند، عبارتند از:

-  نیم رخ اجتماعی و مسئولیت شغلی و خانوادگی مردان : شاغل بودن اکثریت مردان به عنوان نان آور خانواده سبب میشود که تماسهای آنان با محیط خارج از خانه بیشتر از سایر افراد خانواده بوده و در معرض خطر بیشتری قرار گیرند.

 -  تاثیر مسائل فرهنگی بر ابتلای مردان: وجود باور غلط  با عنوان قوی بودن مردان با عث می شود کمتر به مراکز بهداشتی مراجعه کنند و یا اصول بهداشتی مانند شستشوی مکرر دستها، استفاده از ماسک و دستکش را کمتر انجام دهند.

- بیماریهای مزمن در مردان: گر چه بیماریهای مهمی مانند (بیماری قلبی عروقی، فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروق قلب و بیماری عروق مغز) عامل مهم مرگ و میر بویژه در گروه سنی میانسال و سالمند میباشد، اما این عوامل در مردان نقش بسیار پر رنگتری نسبت به زنان دارند و بروز و شیوع و مرگ و میر ناشی از آنها به طور قابل توجهی بیشتر از زنان است.

-رفتارهای ناسالم مردان: به همان اندازه که ویروس کرونا خطرناک و مرگ آفرین است، اثرات ناگوار و مخرب تغذیه ناسالم و بی تحرکی بر سلامتی نیز میتواند منجر به عواقب ناخوشایندی مانند سکته قلبی و مغزی، دیابت، فشار خون بالا، چاقی، چربی خون بالا، کبدچرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی و.... گردد.

-  عامل خطر دخانیات در مردان: سابقه مصرف دخانیات هنگام ابتلا به کرونا، علائم بسیار شدیدتر و کشنده تری ایجاد میکند، چرا که دود ناشی از دخانیات مانع از رسیدن اکسیژن به ریه ها میشود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.