عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه :

بیماری سل از فرد به فرد از طریق هوا گسترش می‌یابد

کد مطلب: ۲۸۵۱ | تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ ۱۳:۲۵ | تعداد بازدید: 110

دکتر امید عزیزی  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه همزمان با 23 مهرماه روز جهانی مبارزه با بیماری سل در گفتگویی با روابط عمومی معاونت آموزشی پژوهشی به تشریح این بیماری پرداخت .وی بیان داشت :بیماری سل  توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می‌شود که اغلب بر ریه‌ها تأثیر می‌گذارد، اما باکتری TB می‌تواند به هر بخش از بدن مانند کلیه، ستون فقرات و مغز نیز حمله کنند و لازم به ذکر است سل یک بیماری قابل درمان و قابل پیشگیری است. دکتر امید عزیزی ادامه داد : این بیماری از فرد به فرد از طریق هوا گسترش می‌یابد. وقتی افراد مبتلا به سل ریوی، سرفه یا عطسه می‌کنند و یا آب دهان خود را دور می‌ریزند باکتری‌های TB را به هوا پخش می‌کنند. لازم است بدانیم  سل از راه‌های  دست دادن، غذا یا نوشیدنی مشترک، لمس ملحفه یا صندلی توالت، مسواک، و بوسیدن. انتقال نمی‌یابد

وی خاطر نشان کرد : همه افراد آلوده به باکتری TB بیمار نمی‌شوند و اگر به درستی درمان نشود، بیماری سل می‌تواند کشنده باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص علائم و تشخیص این بیماری گفت:علائم رایج سل ریوی فعال سرفه با خلط و خون همزمان، درد قفسه سینه، ضعف، کاهش وزن، تب و عرق شبانه است و گفتنی است  بیماری سل یک بیماری قابل درمان و علاج پذیر است. بیماری TB فعال حساس به دارو با یک دوره استاندارد 6 ماهه استفاده از 4 داروی ضد میکروبی که با اطلاعات، نظارت و پشتیبانی به بیمار توسط یک پرسنل سلامت و یا داوطلب آموزش دیده ارائه شود درمان می‌شود. باید بدانیم  بدون چنین حمایتی، درمان میتواند دشوار باشد و بیماری می‌تواند گسترش یابد.

 

برچسب های خبر

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.