دخانیات شایعترین عامل قابل پیشگیری مرگ در جهان است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ ۱۰:۲۸ | تعداد بازدید: 81

کارشناس برنامه دخانیات معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با اشاره به شعار امسال هفته ملی بدون دخانیات "محافظت از سلامت عمومی در برابر ترفندهای صنایع دخانی و بیماری کرونا"  گفت: دخانیات شایع ترین عامل قابل پیشگیری مرگ در جهان است به گونه ای که نيمي از مصرف كنندگان مواد دخاني به علت بيماريهاي ناشي از آن مي ميرند.

جواد علی نژاد زرمهری اظهار داشت: استعمال دخانيات عامل بروز 90 درصد سرطان‌هاي ريه، 80 درصد برونشيت مزمن و 25 درصد بيماري‌‌هاي ريوي است.

وی با بیان اینکه بیماری هایی از قبیل حملات آسم، آبریزش از چشم و بینی  وعفونت گوش میانی در فرزندان افراد سیگاری بیشتر است، افزود: سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده است که درصورت عدم برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا 40 سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت.

وی عنوان داشت: با توجه به اهمیت مسئله هر ساله به مناسبت بزرگداشت روز جهانی بدون دخانیات در تاریخ 31 ماه می، اقدامات هماهنگ و گسترده ای در سراسر جهان برای تنویر افکار عمومی در خصوص مضرات استعمال دخانیات انجام می شود.

علی نژاد زرمهری با اشاره به اینکه شعار سازمان جهانی بهداشت در سال جاری با عنوان " محافظت از جوانان در برابر فریبکاری و ترفند های صنایع دخانی  و پیشگیری  از مصرف دخانیات و نیکوتین در آنها اعلام شده است، تصریح کرد: در این راستا مقرر است، فعالیت ها و اقدامات برای افزایش آگاهی عمومی به خصوص جوانان، در خصوص تاثیرات مضر دخانیات، از سرطان تا بیماری های تنفسی مزمن، اهمیت کاهش مصرف دخانیات و همچنین خطرات مواجهه با دود دست دوم و سوم تمرکز یابد.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.