مسمومیت با منوکسید کربن

کد مطلب: ۲۱۴۸ | تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۰۳ ۱۳:۲۷ | تعداد بازدید: 92
مسمومیت با منوکسید کربن

دکتر سپیده ابریشمی کارشناس امور بیمارستانی معاونت غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار واحد خبر این معاونت ، راههای پیشگیری و درمان مسمومیت با مونوکسید کربن را تشریح کرد .

وی در این خصوص عنوان داشت : مسمومیت با منوکسید کربن به عنوان یکی از عوامل کشنده با نام قاتل خاموش در سومین روز هفته پیشگیری از مسمومیت ها مورد توجه قرار می گیرد. هجوم هوای سرد به مناطق مختلف کشورمان و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی که عمدتا گازسوز است، خطرات ناشی از مسمومیت با مونواکسید کربن (گازگرفتگی) را افزایش می دهد.

ابریشمی در خصوص علائم این مسمومیت گفت : علائم اولیه مسمومیت عبارتند از:سردرد ،تهوع،استفراغ، ،سپس خواب آلودگی و لرز ممکن است وجود داشته باشد.تعدادی از بیماران ممکن است به جای خواب آلودگی آژیته و بی قرار شوند.در مسمومیت های شدید تشنج، ،افت فشارخون، تپش قلب، ،كاهش هوشياري ،کماوآسیب دائمی عصبی به علائم اضافه شود.

وی افزود : برای جلوگیری از مسمومیت با منوکسید کربن لازم است به نکات ذیل توجه فرمایید:

1- از نگهداری کودک در داخل خودروی روشن ودر پارکینگ های طبقاتی خودداری کنید و به محض رسیدن به درب ورودی این نوع پارکینگ ها، از همراه خود بخواهید کودک را از خودرو خارج کرده و به فضای آزاد ببرد و سیستم جریان هوا از خارج به داخل اتاق ماشین را ببندید.

2- در دود سیگار مقادیری از گاز منوکسید کربن موجود است و این گاز می تواند در اثر مصرف طولانی مدت سیگار سبب بروز مسمویت مزمن در افراد سیگاری شود.

3-استفاده از بخاری‌های بدون دودکش تنها در محیط هایی که دارای تهویه و جریان مناسب هوا می‌باشند مانند مکانهای عمومی پر تردد مجاز است و افراد با جدی گرفتن هشدارهای مربوط به استفاده از وسایل گرمایی، می‌توانند خانواده خود را از معرض مرگ خاموش در امان نگه دارند.

4-در هنگام استفاده از بخاری‌های نفتی و گازی و پکیج، جهت پیشگیری از مسمومیت با گاز منوکسید کربن، اطمینان از نصب صحیح و کارکرد مناسب دودکش ها الزامی است.

5-قبل از روشن نمودن بخاریهای گازی در ابتدای فصل سرما این موارد را کنترل نمایید:

آیا دودکش بخاری درست به بدنه بخاری متصل شده است؟

آیا مسیردودکش سقفی بخاری باز است یا در اثر مانعی در طی فصلهای گرم سال، بسته شده است؟

آیا اتصال لوله گاز به بدنه بخاری گازی به درستی صورت گرفته است؟

آیا بخاری استاندارد و دارای پیلوت می باشد تا به محض خاموش شدن شعله به هر دلیلی، جریان گاز قطع شود؟

پس از روشن نمودن بخاری آیا لوله دودکش با لمس دست سرد است یا گرم؟ در صورت سرد بودن دودکش، تهویه به درستی انجام نمی شود و گاز در محیط در حال پخش شدن است.

6- مواردی از مسمومیت های کشنده با منوکسید کربن در رانندگانی گزارش شده است که برای گرم کردن خودروی خود در فصول سرد سال از گاز پیک نیکی استفاده نموده اند. از اجاقهای خوراک پزی به منظور گرم کردن محیط استفاده ننمایید.

7-حضور در پارکینگ های دربسته که در آن اتومبیل با موتور روشن وجود دارد خطر بروز مسمومیت با منوکسید کربن را به همراه دارد. لذا پیش از روشن نمودن اتومبیل، درب پارکینگ را باز کنید. مواردی از مرگ سرنشینان خود رویی که داخل پارکینگ در بسته با کولر روشن توقف داشته است ملاحظه شده است.

 8-استفاده از آب گرمکن نفتی یا گازی و یا دستگاه پکیج در داخل محیط حمام و یا محیطهای کوچک دربسته منجر به سوخت ناقص و مسمومیت با گاز خواهد شد.

کارشناس مسئول امور بیمارستانی معاونت غذاودارو در خصوص اقدامات درمانی مسمومیت با مونوکسید کربن عنوان داشت : اولین اقدام در برخورد با فردی که با گاز منوکسیدکربن مسموم شده است، انتقال مصدوم به هوای آزاد است. در صورت قطع تنفس بیمار مسموم با منوکسید کربن و گاز های دیگر، باید احیای قلبی عروقی را آغاز نمایید و سریعاً با مرکز اورژانس تماس بگیرید.

درمان اصلی در بیمارستان با تجویز اکسیژن با غلظت بالا شروع می شود. بسیاری از بیماران نیازمند اکسیژن با فشار بالا هستند که تعداد محدودی از مراکز درمانی به آن دسترسی دارند.
 

برچسب های خبر

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.