کارشناس برنامه سوانح وحوادث معاونت بهداشتی تشریح کرد :

پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری

کد مطلب: ۲۳۸۲ | تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۰۸:۳۷ | تعداد بازدید: 53

جواد علی نژاد زرمهری کارشناس برنامه سوانح وحوادث معاونت بهداشتی  درگفتگو با روابط عمومی بیان داشت :چهارشنبه سوري یكي ازسنت ھاي قدیمي ماایرانیان است كه در زمان ھاي گذشته درحد یك آتش بازي مختصر در نقاط از پیش تعیین  شده اجرا مي گردید،متاسفانه در سال ھاي اخیرمراسم سنتي وزیباي این شب رنگ دیگري به خودگرفته وتبدیل به بازیھاي خطرناك با مواد منفجره و محترقه گردیده است، که گاها" باعث صدمات جبران ناپذیری ازجمله ، نابینایی ،قطع عضو و حتی مرگ شده است. وی افزود :با رعایت نکات ایمنی ذیل در کاهش خطرات احتمالی حوادث چهارشنبه سوری گام برداریم 

*از نگهداری ترقه ها و سایر مواد محترقه در مقادير کم يا انبوه در منزل جدا" بپرهیزید

*  کبريت و مواد آتش زا را از دسترس کودکان دور نگه داريم.به فرزندان خود درمورد خطرات بازي با آتش و مواد محترقه و منفجره آگاهي لازم را بدهيم.

* از پارک کردن اتومبيل در کوچه ها و معابر تنگ خودداري کنيم چرا که آتش بازي در نزديکي وسايط نقليه که حامل بنزين و مواد سوختي هستند در صورت کمترين نشت و حتي در شرايط عادي اين وسايل را مبدل به بمبي مي گرداند که چاشني انفجار آن کشيده شده است.

*  حتي الامکان درب محل هايي مثل انبار، زيرزمين، بالکن ، پشت بام و ... را که ممکن است فرزندتان ترقه ها و مواد محترقه و منفجره را در اين محل ها نگه داري نمايد قفل نموده و از رفت و آمد فرزندان خود به اين مکان ها ممانعت کرده ، اين محل ها را روزانه مورد بررسي و تفحص قرار دهيم. و از چند روز مانده به چهارشنبه سوری کودکان و نوجوانانمان را تنها نگذاریم و بیشتر مراقب آنها باشیم.

*در شادی های فرزندان دلبندمان مشاركت كنیم تا همیشه نظاره گر گل خنده های شان باشیم ، در تهيه وسايل آتش­بازي بي­خطر و مفرح فرزندانمان را همراهي کنیم و از نگهداري مواد محترقه، تهيه و ساخت وسايل آتش­بازي دستي توسط آن ها اكيدا جلوگيري نمايیم.    

 * از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیكی وسایل حرارتی و برقی خودداری نماییم.

*  هیچگاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار نداده و استفاده نکنیمزیرا در صورت انفجار ذرات آن به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

* از نزدیک شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده اند دوری کنیم خطر از دست دادن عضوی از بدن و یا مرگ را به همراه خواهد داشت. قطع عضو، ضایعه ای جبران ناپذیر است، با احتیاط و پرهیز از رفتارهای پرخطر زندگی را برای خود و دیگران تلخ نكنیم.

* هیچگاه ماده محترقه و منفجره ای که یکبار استفاده شده است را مجدداً استفاده نکنیم.

* از آتش زدن لاستیک ، هیزم ، کارتن خالی و امثال آن چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر ، کوچه و خیابان و از سوزاندن وسايل يا مواد غيرمتعارف مانند كپسول گاز، لاستيك و آمپول و استفاده از مواد آتش‌زا نظير بنزين، الكل، كاربيت و مانند آن جداً خودداري کنیم.

* حتي‌الامكان براي روشن كردن آتش از محل‌هاي تعيين شده توسط شهرداري منطقه استفاده نماییم.

* از برپايي آتش در معابر باريك و در نزديكي پست‌هاي برق يا ايستگاه‌هاي تقليل فشار گاز و پاركينگ‌هاي عمومي پرهيز نمايیم.

* * نگهداری مواد محترقه غیر استاندارد غیر مجاز و برخلاف قانون بوده و می تواند خسارات جبران ناپذیری برای خود و دیگران به همراه داشته باشد.

* با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجك، فشفشه و مواد محترقه بر روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن ساختمانها كه موجب آسیب رساندن و بد منظر كردن آنها و سیمای شهرمان می گردد، جدا"خودداری نماییم.* مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنیم.*صاحبان فروشگاهها از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شیمیائی به کودکان و نوجوانان جداً خودداری نمایند.

*   حتی الامکان وجود یک کپسول خاموش کننده آتش پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است . از دسترسي به كپسول اطفاء حريق و جعبه كمك‌هاي اوليه اطمينان حاصل نماييد.همچنین همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق آب در دسترس باشد.

 * بقایای مواد آتش بازی را سریعاً جمع آوری نکنیم حتماً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کرده بعد آن را جمع آوری کرده و در یک سطل محتوی آب بریزیم و سپس دفع کنیم.

    * در صورت بروز هرگونه حريق و يا حادثه ضمن حفظ خونسردي سريعا افراد مسن و کودکان و ديگر افراد را از محل حريق به جاي امن انتقال دهیم، ودر اسرع وقت با تلفن ۱۲۵(ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني)و ۱۱۵ (پایگاه اورژانس)تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشاني دقيق اطلاع دهيم.

*زنان باردار بهتر است در اين شب به جز موارد ضروري از منزل خارج نشوند چون شوك ناشي از انفجارهاي مواد محترقه باعث سقط جنين مي‌شود

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.